Na czym polega program?

Krótko mówiąc jest to wymiana kulturowa  poprzez opiekę nad dziećmi. Jedziemy do wybranego kraju i przez dany okres czasu mieszkamy z rodziną i opiekujemy się ich pociechami. Rodzinę goszczącą możemy znaleźć na własną rękę na takich stronach jak Au Pair World, ale jeśli wybieramy kraj spoza Europy to zdecydowanie bezpieczniej jest wyjechać za pośrednictwem agencji.

Au pair w USA

W Stanach program rządzi się specyficznymi, jednakowymi dla wszystkich zasadami. Rodzina jest zobowiązana opłacić nam przelot, przeznaczyć 500$ na wybrany przez nas kurs na amerykańskim uniwersytecie, zapewnić nam oddzielny pokój oraz jedzenie. Jest też określona wysokość kieszonkowego, które dostajemy co tydzień . Mamy prawo do dwutygodniowego płatnego urlopu oraz do jednego wolnego weekendu w miesiącu.

Po 12 miesiącach pracy wiza J1 umożliwia nam pozostanie w Stanach jeszcze na  13 miesiąc podczas którego możemy podróżować po kraju.

Au pair może pracować  maksymalnie 45 godzin w tygodniu. Obowiązki au pair obejmują wszystko co jest związane z dziećmi czyli opiekę, odwożenie na różne zajęcia, sprzątanie dziecięcych pokoi, czasem gotowanie, pranie i wszystkie tego typu czynności.

Au pair w USA może zostać dziewczyna lub chłopak między 18 a 26 rokiem życia. Wymagane jest posiadanie prawa jazdy i minimum 300 godzin doświadczenia w opiece nad dziećmi.

Jak zostać Au Pair?

Myślę, że na początku, przed podjęciem decyzji o wyjeździe do USA warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

Czy lubisz dzieci? Czy jesteś w stanie poświęcać im zdecydowaną większość swojego czasu? Czy będziesz umiał obdarzyć je miłością, zrozumieniem i wspierać  w dobrych i złych chwilach?

To moim zdaniem najważniejsze pytanie, jeśli myślisz o programie. Au pair nie jest zwykłą wycieczką do Stanów  ale jest przede wszystkim opieką nad dziećmi i troską o ich rozwój, niestety niektórzy o tym zapominają.

Czy jesteś w stanie zostawić całe dotychczasowe życie i zacząć je zupełnie od nowa  w obcym miejscu?

Czy dasz radę zamieszkać z zupełnie obcymi ludźmi i wpasować się w ich dotychczasowe życie?

Czy wytrzymasz tęsknotę za bliskimi?

 

Wybór agencji

Jeśli odpowiedzi na te pytania nie stanowią dla Ciebie żadnego problemu i jesteś już zdecydowany na wyjazd kolejnym krokiem jest wybór agencji. W Polsce istnieją trzy większe agencje, które postaram się wam tutaj w miarę obiektywnie przedstawić.

 

Gdy pojawia się pytanie o agencję zwykle każdy poleca swoją. Ja wybrałam Cultural Care i nie mam do niej żadnych zastrzeżeń, a to co mogę powiedzieć o innych agencjach wynika z doświadczeń moich znajomych.

Mój wybór był dość przypadkowy, ale naprawdę nie mam na co narzekać. Mam świetny kontakt z biurem w Warszawie, wiem że mogę dzwonić do nich z każdą głupotą a oni zawsze mi pomogą. Wszystko odbywa się w bardzo miłej atmosferze, szybko i sprawnie.

Aplikacja

W każdej agencji żeby przystąpić do programu trzeba stworzyć  swoją aplikację. To bardzo ważny etap, ponieważ musi ona przekonać naszych przyszłych host rodziców do tego że to właśnie my będziemy ich perfect au pair. Dlatego warto poświęcić jej dużo czasu i naprawdę się przyłożyć.

W aplikacji udzielamy najróżniejszych informacji o sobie,  opisujemy nasze doświadczenia z dziećmi, (potwierdzone referencjami), doświadczenia z jazdą samochodem, wstawiamy swoje zdjęcia (najlepiej takie z dziećmi), dodajemy swój filmik promocyjny (nie zawsze jest obowiązkowy, ale wiele rodzin przywiązuje do niego dużą wagę).

Gdy nasza aplikacja będzie już gotowa zostaje otwarty nasz profil i od tej pory rodziny mogą się do nas odezwać.

Szukanie rodziny goszczącej

Lokalizacja nie jest najważniejsza

Marzeniem wielu kandydatek na au pair jest spędzenie swojego roku w słonecznej Kalifornii albo na Florydzie gdzie będzie można opalać się wśród palm i popijać kokosowe drinki. Niestety brutalna prawda jest taka, że wcale nie jest łatwo znaleźć fajną rodzinę w takim miejscu. Wtedy powstaje pytanie co jest ważniejsze - lokalizacja czy charakter ludzi z którymi spędzimy cały rok?

Moim zdaniem, jeśli rodzina jest super i jednocześnie nie mieszka trzy godziny od najbliższej cywilizacji, to naprawdę warto przymknąć oko na lokalizację, bo najważniejsze jest żeby dopasować się charakterem ze swoją przyszłą host family. Jeśli trafimy w wymarzone miejsce do osób, które są od nas zupełnie inne, nasz rok może nie być tak satysfakcjonujący jak oczekiwaliśmy.

Zwróć uwagę na szczegóły

Potencjalna rodzina może powiedzieć Ci na skype wszystko co im się podoba, a Ty nie masz szans tego zweryfikować. Tak naprawdę dowiesz się prawdy dopiero po przylocie. Ale mimo wszystko jest parę drobiazgów, które mogą pomóc nam w zweryfikowaniu rodziny.

*Warto zwrócić uwagę na komunikację między wami, jak długo hości odpisują Ci na maile, czy przychodzą na umówione skype, czy traktują cię fair czy raczej olewają.

*Jaka atmosfera panuje podczas waszych rozmów na skype, jak członkowie rodziny zwracają się do siebie nawzajem, jaka relacja jest między dziećmi a rodzicami.

Takie małe rzeczy mogą nam bardzo pomóc przy podejmowaniu decyzji do kogo chcemy pojechać 🙂

Perfect Match

Gdy znajdziemy już rodzinę goszczącą i poznamy swoją datę wylotu czeka nas sporo formalności. Musimy między innymi zapłacić za program i ubezpieczenie, wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, uzyskać zaświadczenia o niekaralności, wypełnić papiery wizowe, odbyć rozmowę z konsulem.

Potem zostaje nam już tylko pakowanie i odliczanie dni do wylotu.

Jeśli interesuje was temat au pair i macie jakieś pytania na które nie udało mi się udzielić odpowiedzi w tym poście, chętnie opowiem wam więcej! Możecie pisać do mnie w komentarzach albo w prywatnych wiadomościach.

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak wyglądał mój filmik au pair, który zamieściłam w aplikacji dajcie znać, chętnie wyślę wam link na maila 🙂